spica  

Mano šakočių istorija

Šakočių kepimas mūsų giminėje turi labai ilgą istoriją. Mamytė pasakodavo, kad mano močiutei Marcelei Naujokaitienei (mamytės mamai) geriausia kaimo šeimininkė davė šakočio receptą. Tai buvo apie 1959-uosius metus. Močiutė gyveno Šakių rajone, Būblelių valsčiuje, Bliūkiškių kaime. Ten ji ir pradėjo pati kepti šakočius. Daugiausia giminaičių vestuvėms. Mano mamytė jai padėdavo daryti tešlą, o po to sukti volą. Kaitindavo beržinėmis malkomis.

Vėliau, senstant močiutei, šakočių kepimą perėmė mano mamytė Gražina Bendoraitienė, kuri aprūpindavo šakočiais visą mūsų giminę. Mes gyvenome Prienų rajone, Ašmintos kaime. Aš užaugau, stebėdama šakočių kepimą. Kadangi volą reikdavo sukti rankomis, mamytė laukdavo manęs pareinant iš mokyklos, o tada aš padėdavau jai: ji pildavo tešlą, o aš sukdavau volą.

Labai dažnai savaitgaliais giminaičiai atvažiuodavo pas mus į namus ir, mamytei prižiūrint, patys kepdavosi pyragą. Po to dar šiltą visi suvalgydavo. Šakočio kepimas būdavo tarsi mažas giminės susitikimas. Kepant šakočius visuomet būdavo linksma. Namai kvepėdavo pyragais.

Laikui bėgant, mamytė vis rečiau kepdavo šakočius, nes tai reikalaudavo pakankamai daug jėgų. Todėl aš, Vilija Grigienė, nutariau pratęsti šią veiklą. Kol mamytė gyveno mano tėviškėje (Prienų rajone, Ašmintos kaime), savaitgaliais atvažiuodavau jos aplankyti. Aš jau gyvenau Vilniuje. Kadangi draugės žinojo, kad kaime yra kepimo krosnis, labai dažnai prašydavo parvežti savo pačios iškepto pyrago. Tai dariau maždaug nuo 1995 metų.

Dabar nuo 2015-09- 16 aš turiu savo kepyklėlę Vilniuje, Balsiuose, Babinių 71. Čia kepu naudodama tą patį ekologišką tradicinį močiutės ir mamytės receptą, kuriam jau virš 120 metų.

Pastaraisiais metais šakočius kepu taip pat tik savo šeimos ir artimųjų reikmėms. Padėkos žodžiai, kuriuos gaunu iš žmonių, paskatino mane artimiausiu metu plėsti šią veiklą. Man labai patinka kepti šakočius. Labai didžiuojuosi ir man yra didelė laimė, kad galiu pratęsti savo močiutės ir mamytės darbą bei pratęsti savo giminės tradiciją.

spica

Sek mano nuotykius!
Sek mano nuotykius!